Auto Serwis Kielce | Mechanika pojazdowa

To jeden z najważniejszych elementów samochodu, ponieważ odpowiada za bezpieczeństwo bardziej, niż wszelkie elektroniczne nowinki na pokładzie.
Podczas wymiany opony w samochodzie specjaliści dbają o to, by nie uszkodzić tego elementu. Bardzo ważne jest użycie odpowiedniego sprzętu, pozwalającego na bezpieczne i szybkie zdjęcie starych opon i zastąpienie ich nowymi. W warsztacie wymiana opony w samochodzie wiąże się również z jej odpowiednim wyważeniem. Cały proces powinien wyglądać następująco:

  • zdejmowanie wentyli;
  • spuszczanie powietrza z opony;
  • podważanie stopki opony;
  • umieszczenie felgi na maszynie;
  • zdjęcie odważników do wyważania;
  • dopasowanie ramienia montażowego do rozmiaru opony;
  • przeokręcenie stpki opony do góry;
  • założenie nowego wentylu.

Samodzielna wymiana opon lub kół w samochodzie jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy dysponujesz odpowiednim sprzętem. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest również odpowiednie wyważenie każdej opony. W tym celu należy użyć specjalnej maszyny, która jest dostępna jedynie w profesjonalnych serwisach. Wiele osób nie wie też na przykład, jak rozpoznać opony prawa/lewa. Choć odpowiedzi na to i inne pytania można szukać w internecie, to ilość wątpliwości może nas nieco przytłoczyć. Dlatego lepiej powierzyć wymianę opon specjalistom.

Kiedy wymieniać opony?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że opony zimowe powinny być zakładane dopiero przy opadach śniegu. Jest to założenie błędne, czego dowodzą badania przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Wynika z nich, że blisko 60% wypadków zimą spowodowanych jest na suchych drogach przez kierowców, którzy nie wymienili opon na zimowe przed spadkiem temperatur. Pamiętając o tym, że opony letnie w niskich temperaturach tracą swoją elastyczność i przyczepność do podłoża, należy przyjąć, że wymiana ogumienia powinna nastąpić gdy tylko temperatura spadnie poniżej 7 stopni, nawet jeśli nie towarzyszą temu opady śniegu. Do opon letnich możemy powrócić, kiedy temperatura ponownie wzrośnie.

Co należy wiedzieć o wymianie opon?

Samo ogumienie pojazdu zawsze powinno być dopasowane do atmosferycznych warunków, aby móc zagwarantować nam bezpieczeństwo maksymalne oraz także zapewnienie optymalnej dynamiki jazdy czy też zużycie paliwa. Właśnie z tego powodu opony zmieniane powinny być z letnich na opony zimowe co pół roku.

Budowa bieżnika – co warto wiedzieć?

Bieżnik to część opony, która styka się z nawierzchnią drogi. A jeśli spojrzysz na różne opony dostępne na rynku, zauważysz dużą różnorodność wzorów bieżnika.
Dlaczego są takie różne? Ponieważ wzór bieżnika to wyjątkowy projekt, który poprawia przyczepność i prowadzenie w określonych warunkach jazdy. Podobnie jak w powieści kryminalnej, markę opony można rozpoznać po śladach, które pozostawia po sobie na drodze.
Każdy bieżnik opony składa się z czterech części składowych:
Żebra to podwyższona część rzeźby bieżnika złożona z bloków bieżnika;
Rowki to głębokie kanały biegnące obwodowo i bocznie wokół opony;
Bloki bieżnika to podniesione gumowe segmenty, które stykają się z nawierzchnią drogi;
Lamele to małe, cienkie szczeliny uformowane w blokach bieżnika.

OPONA LETNIA

Ten typ opony jest idealny do jazdy po suchym podłożu, w takich warunkach ma najlepszą przyczepność. Na mokrej nawierzchni wydajność opony maleje. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba utrzymywać opony w dobrym stanie. Zużyta opona traci swoją wydajność i może stać się niebezpieczna.

OPONA ZIMOWA

Opony zimowe mają na boku opony oznaczenie M+S (ang.Mud + Snow, Błoto + Śnieg) oraz symbol trzech szczytów z płatkiem śniegu wewnątrz. Czasami zdarza się, że na oponie nie ma oznaczenia M+S, ale jest sam symbol z płatkiem śniegu – to też oznacza. że opona jest przeznaczona na sezon zimowy.

OPONA CAŁOROCZNA

Opona całoroczna to kompromis pomiędzy oponą letnią a oponą zimową. Zaletą opon całorocznych jest głownie to że te opony możemy użytkować przez cały rok i nie zmieniać i płacić dwa razy za wymianę opon.
Rozmiar opony
Co oznacza rozmiar opony? Rozmiary opon samochodowych określane są poprzez ciąg cyfr i liter. Dane te znajdują się na boku ogumienia. Kolejno prezentują one:

  • szerokość opony
  • wysokość profilu opony
  • średnicę użytkowanej felgi
  • typ opony
  • indeksy: nośności oraz prędkości

Kluczowymi danymi w kontekście rozmiarów są wysokość opony oraz jej szerokość. To ich dopasowanie jest kluczowe dla właściwości jezdnych auta.

Jak wyliczyć rozmiar zamiennika?

Rozmiar zamienników wynika z porównania średnic zewnętrznych opony wzorcowej i sugerowanej jako zamiennik. Jeśli różnica mieści się pomiędzy +1,5% a -2%, opona może być użytkowana jako zamiennik opony oryginalnej.

pl_PLPolish