Auto Serwis Kielce | Mechanika pojazdowa

Opony odpowiadają za zachowanie przyczepności auta na drodze .

To jeden z najważniejszych elementów samochodu, ponieważ odpowiada za bezpieczeństwo bardziej, niż wszelkie elektroniczne nowinki na pokładzie.

Podczas wymiany opony w samochodzie specjaliści dbają o to, by nie uszkodzić tego elementu. Bardzo ważne jest użycie odpowiedniego sprzętu, pozwalającego na bezpieczne i szybkie zdjęcie starych opon i zastąpienie ich nowymi. W warsztacie wymiana opony w samochodzie wiąże się również z jej odpowiednim wyważeniem. Cały proces powinien wyglądać następująco:

 • zdejmowanie wentyli;

 • spuszczanie powietrza z opony;

 • podważanie stopki opony;

 • umieszczenie felgi na maszynie;

 • zdjęcie odważników do wyważania;

 • dopasowanie ramienia montażowego do rozmiaru opony;

 • przeokręcenie stpki opony do góry;

 • założenie nowego wentylu.

Samodzielna wymiana opon lub kół w samochodzie jest możliwa jedynie w sytuacji, gdy dysponujesz odpowiednim sprzętem. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest również odpowiednie wyważenie każdej opony. W tym celu należy użyć specjalnej maszyny, która jest dostępna jedynie w profesjonalnych serwisach. Wiele osób nie wie też na przykład, jak rozpoznać opony prawa/lewa. Choć odpowiedzi na to i inne pytania można szukać w internecie, to ilość wątpliwości może nas nieco przytłoczyć. Dlatego lepiej powierzyć wymianę opon specjalistom.

Kiedy wymieniać opony?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że ​​opony zimowe będą mogły być stworzone przy opadaniu śniegu. Jest to założenie miejsca, czego dowodzą badania przeprowadzone przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie. Wynika, że ​​blisko 60% działań na kierowaniu użytkownikami jest na takich osobach przez kierowców, nie wymienili opon na zimowe przed temperaturą. Pamiętając, że opony letnie w zakresie temperaturych tracą swoją Flewmark i przyczep do podłoża, należy przyjąć, że aktualizacja ogumienia tylko temperatura spadnie o 7 stopni, nawet nie ma możliwości temu opady komisjonowania. Do opon możemy więcej, kiedy możemy ponownie ustawić ponownie.

Co należy wiedzieć o wymianie opon?

Samo ogumienie pojazdu zawsze będzie mieć pewność jazdy, móc móc używać narzędzi, także zapewniać technikę, czy też zapewnić paliwo. Właśnie z tego powodu opona opona może być aktualizowana o nowe zimowe opony zimowe co pół roku.

Budowa bieżnika – co warto wiedzieć? 

Bieżnik to część opony, która styka się z nawierzchnią drogi. A jeśli spojrzysz na różne opony dostępne na rynku, zauważysz dużą różnorodność wzorów bieżnika.

Dlaczego są takie różne? Ponieważ wzór bieżnika to wyjątkowy projekt, który poprawia przyczepność i prowadzenie w określonych warunkach jazdy. Podobnie jak w powieści kryminalnej, markę opony można rozpoznać po śladach, które pozostawia po sobie na drodze.

Każdy bieżnik opony składa się z czterech części składowych:

Żebra to podwyższona część rzeźby bieżnika złożona z bloków bieżnika;

Rowki to głębokie kanały biegnące obwodowo i bocznie wokół opony;

Bloki bieżnika to podniesione gumowe segmenty, które stykają się z nawierzchnią drogi;

Lamele to małe, cienkie szczeliny uformowane w blokach bieżnika.

Rodzaje opon

OPONA LETNIA

Ten typ opony jest idealny do jazdy po suchym podłożu, w takich warunkach ma najlepszą przyczepność. Na mokrej nawierzchni wydajność opony maleje. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba utrzymywać opony w dobrym stanie. Zużyta opona traci swoją wydajność i może stać się niebezpieczna.

OPONA ZIMOWA

Opony zimowe mają na boku opony oznaczenie M+S (ang. Mud + Snow, Błoto + Śnieg) oraz symbol trzech szczytów z płatkiem śniegu wewnątrz. Czasami zdarza się, że na oponie nie ma oznaczenia M+S, ale jest sam symbol z płatkiem śniegu – to też oznacza. że opona jest przeznaczona na sezon zimowy.

OPONA CAŁOROCZNA

Opona całoroczna to kompromis pomiędzy oponą letnią a oponą zimową. Zaletą opon całorocznych jest głownie to że te opony możemy użytkować przez cały rok i nie zmieniać i płacić dwa razy za wymianę opon.

Rozmiar opony

Co oznacza rozmiar opony? Rozmiary opon samochodowych określane są poprzez ciąg cyfr i liter. Dane te znajdują się na boku ogumienia. Kolejno prezentują one:

 • szerokość opony

 • wysokość profilu opony

 • średnicę użytkowanej felgi

 • typ opony

 • indeksy: nośności oraz prędkości

Kluczowymi danymi w kontekście rozmiarów są wysokość opony oraz jej szerokość. To ich dopasowanie jest kluczowe dla właściwości jezdnych auta.

Jak wyliczyć rozmiar zamiennika?

Rozmiar zamienników wynika z porównania średnic zewnętrznych opony wzorcowej i sugerowanej jako zamiennik. Jeśli różnica mieści się pomiędzy +1,5% a -2%, opona może być użytkowana jako zamiennik opony oryginalnej